FK BAUMIT Jablonec - FC Baník Ostrava 2:0 (0:0)

• Branky: 86. Zoubele, 89. Lafata. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Marek. ŽK: Jablonský - Kaprálik, Mach. Diváci: 4045.
  • Sestavy:
  • FK BAUMIT Jablonec: Valeš - T. Čížek, Eliáš, Beneš, F. Novák - J. Kopic, Piták (81. Haurdič), Loučka, Jablonský, Kovařík (62. Zoubele) - Lafata (90. Třešňák). Trenér: Václav Kotal.
  • FC Baník Ostrava: Buček - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Mach - Kukec (77. Droppa), Vašenda, Kaprálik, Lukeš, Fantiš (75. Milosavljev) - Kraut. Trenér: Radoslav Látal.

Domácí Jablonec vstoupil do nového ročníku s Romanem Valešem v brance, zkušený Michal Špit tak zůstal pouze na lavičce náhradníků. Mladý gólman se trenéru Kotalovi odvděčil za projevenou důvěru spolehlivým výkonem a především jeho dva vynikající zákroky z první půle zlomily zápas ve prospěch Severočechů.

Jablonec od úvodních minut držel míč častěji na svých kopačkách, avšak branku ostravského celku za první poločas prakticky neohrozil. Domácí celek srážely především nepřesné rozehrávky a z toho plynoucí zbytečné ztráty míče. Baník zvolil spíše vyčkávací taktiku, začal defenzivně a snažil se hrozit z brejkových situací.

První vyloženou příležitost vypracoval Kraut pro chorvatského záložníka Kukece, ten však nastřelil pouze nohy gólmana Valeše, který byl včas z branky a zakončujícímu Kukecovi ideálně zmenšil střelecký úhel. Druhý důležitý zákrok si jablonecký gólman připsal v 36. minutě, kdy zlikvidoval stoprocentní šanci Krauta. Ostravský útočník vsadil na technické zakončení, které Valeš přečetl a Krautův pokus nadvakrát zlikvidoval.

Po změně stran se začalo hrát více ofenzivněji, avšak vyložených příležitostí se čtyři tisícovky diváků dlouhých čtyřicet minut nedočkaly. Za zmínku tak stojí pouze nebezpečná střela Kukece, která jen o decimetry minula horní tyč jablonecké branky.

Rozhodující moment utkání přišel v 86. minutě. Hezkou individuální akcí se prezentoval Kopic, který na hranici velkého vápna obešel Frydrycha. Po jeho zpětné přihrávce se balón dostal až k Lafatovi, jehož ofsajdového postavení využil střídající Zoubele, jenž neměl problém doklepnout míč do prázdné branky - 1:0.

Otřesený Baník vsadil v samotném závěru vše na jednu kartu a začal riskovat. Toho využil už o tři minuty později kanonýr Lafata, jehož akce po levé straně skončila nekompromisní střelou pod horní tyčku. Svou 109. ligovou brankou tak nejlepší střelec uplynulých dvou ročníků upravil na konečných 2:0 pro Jablonec.