„Není to ale ani tak o italském fotbale, jako spíš o přístupu k jednotlivým tréninkům a zápasům. Zatímco u nás se hráči kolikrát vydají naplno pouze v mistrovském utkání, v Juventusu se šlape naplno celý týden. Díky obrovské konkurenci všichni makají na sto procent,“ porovnává Roman Macek.

A dokázal být i konkrétnější. „V Turíně se vše dělá s balonem ve velké rychlosti, na což jsem nebyl od nás zvyklý, i když mě na to trenéři připravovali. Hráči jsou v Itálii technicky vyspělejší, na jednotlivé činnosti je méně času, neexistují žádné prodlevy a tréninky i zápasy probíhají ve větším tempu než u nás,“ říká 16letý talent.

Tomu odpovídá i uspořádání tréninkového procesu. „Začnu odzadu. V sobotu absolvujeme předzápasový trénink, a pokud nejedeme nikam daleko, po zbytek dne máme volno. Zároveň je to ale naše jediné volno během celého týdne. V neděli následuje mistrovské utkání, v pondělí si od fotbalu odpočineme a od úterý zase trénujeme. Ve středu a ve čtvrtek jsou na programu tréninky dvoufázové,“ prozradil Roman Macek.

O nějakém větším osobním volnu tedy nemůže být ani řeč. „Celý týden máme vyplněný školou a fotbalem. Na hotel se většinou dostanu až o půl sedmé večer a to mám myšlenky akorát na jídlo a na spánek. Jediný volnější den bývá sobota, kdy si se spoluhráči vyrazíme někam na zmrzlinu. Nic jiného nepřipadá v úvahu,“ potvrzuje zlínský záložník.

Do toho všeho jeho připočtěme novou řeč, bez níž se ve slavném velkoklubu také neobejde. „Ne že by mě do ní vyloženě tlačili, Italové mají na vše dost času, nicméně studiu italštiny se chci začít po návratu z reprezentace věnovat ještě intenzivněji. Naštěstí to není zase až tak těžký jazyk a celkem hodně věcí rychle pochytím,“ pochvaluje si Roman Macek.

Přesto stíhá i na dálku sledovat výsledky zlínských mužstev. V pondělí dokonce nechyběl ani na Letné, kde shlédl zápas proti Táborsku. „Každý týden hledám informace o starších dorostencích, juniorce i áčku. Klukům držím palce na všech frontách. Je velká škoda, že áčku nevyšel vstup do soutěže, na druhou stranu ale klub dává velký prostor vlastním odchovancům, což se mu může v budoucnu vrátit. Myslím si, že to je dobrá cesta,“ míní člen reprezentační sedmnáctky, jenž už myslí na nadcházející kvalifikaci svého týmu o postup na mistrovství Evropy.

„Jednoznačně odlétáme s cílem postoupit. Největší favorit je Francie, ale postupují dva. O druhé místo se podle mě popereme s Izraelem, který bude v domácím prostředí velmi nepříjemný. Myslím si, že je v našich silách obsadit jednu z postupových příček,“ uvedl Roman Macek.

Sám si z Turína přivezl dobrou formu i potřebnou herní pohodu. „Hraji soutěž určenou pro hráče ročníků 1993/94. Ta je kvůli cestování regionálně rozdělena do třech skupin po třinácti týmech. Ty nejlepší si pak mezi sebou zahrají na konci ročníku o italský titul. Já zatím musím být se svým zápasovým vytížením spokojený. Pětkrát jsem naskočil do základní sestavy a už se mi podařilo vstřelit i dva góly. Musím na sobě dál pracovat, aby to pokračovalo tímto směrem i dál,“ přeje si zlínský záložník.