„Jsem šťastný, že se vše podařilo dotáhnout do zdárného konce. Z Juventusu chtěli, abych se k nim připojil co nejdřív a jsem rád, že tam mohu již na konci července odcestovat,“ těší se 16letý ekvilibrista, jenž se dohodl se Starou dámou, jak se turínskému klubu přezdívá, už začátkem dubna.

„S hráčskou agenturou i taťkou jsme měli Juventus jako variantu číslo jedna. Italové jednali nejrychleji, předložili konkrétní nabídku a z jejich strany bylo cítit, že mají opravdu zájem,“ vypozoroval Roman Macek mladší. „Od první chvíle na nás Juventus a dění v jeho zákulisí dělalo výborný dojem, právě sázka na mladé hráče a to, jakým způsobem se jim věnují, nás přesvědčila,“ vysvětlil hráčův otec.

„S Romanem a jeho rodinou jsme zvolili po pečlivé rozvaze klub, který je v Itálii výjimečný tím, že sází na vlastní odchovance, kteří projdou jeho mládežnickými týmy,“ uvedl hráčův agent Viktor Kolář na webu společnosti Sport Invest Group.

V praxi to tedy znamená, že kapitán české reprezentační šestnáctky, který si připsal 14 startů v juniorských reprezentačních výběrech, zamíří na Apeninský poloostrov již 31. července. O den později absolvuje fyzické testy a posléze se připojí na soustředění ke zbytku mužstva. „Na rok kvůli tomu musím přerušit ve Zlíně gympl, v Itálii budu celý rok studovat hlavně jazyk a po roce se na školu zase vrátím,“ vysvětluje talentovaný záložník, že vzdělání v žádném případě nestaví na vedlejší kolej.

„Paní ředitelka mi ve škole vyšla vstříc a jsem rád, že se teď mohu v Juventusu po celý rok fotbalově rozvíjet,“ říká možný nástupce Pavla Nedvěda či Zdeňka Grygery, kteří již v italském klubu zanechali výraznou českou stopu. „Při rozhodování to ale žádný větší vliv nemělo,“ pousmál se fotbalista, který nedávno absolvoval také úspěšné stáže v Mancesteru United či Arsenalu.

A zkrátka nepřijdou ani ševci, byť žádná konkrétné částka za hostování ani případnou opci nebyla upřesněna. „Oba kluby se dohodly, že tyto věci zveřejňovat nebudeme,“ uvedl výkonný ředitel zlínského klubu Leoš Gojš. Už teď se však mohou těšit trenéři z mládežnického centra na Vršavě na stáž v mládežnické akademii Juventusu.

Na Letné přitom do budoucna nemusí skončit zdaleka pouze u tohoto jména. Už teď se hráčští agenti a skauti motají například kolem Nikoly Višněvského. Další talentovaný dorostenec ševců se totiž už v létě prokousal do druholigového A-týmu a vědět o sobě dává i v reprezentaci.