„S některými ročníky jsme totiž začali už v zimě, ostatní se připojili v létě. Od mladších dorostenců kategorie U17 až po mladší žáky jsme nastavili ve všech mančaftech jednotnou koncepci s jednoznačným cílem zaměřit se zejména na technickou stránku a práci s balonem, aby naši vlastní odchovanci byli konkurenceschopní nejen v mládežnických výběrech, ale do budoucna především v seniorské kopané,“ objasnil šéftrenér zlínské mládeže Marek Hábl.

Názorným příkladem je i druholigové A-mužstvo ševců a třetiligová juniorka. Pouze pět hráčů z těchto dvou týmů, kteří mají podepsané profesionální smlouvy, neprošlo zlínskou mládežnickou akademií. „Je to samozřejmě levnější varianta, než přivádět cizí hráče odjinud, ale hlavně na to slyší i domácí fanoušci, kteří se vždy raději chodí dívat na vlastní odchovance,“ připomíná Marek Hábl další důležitý aspekt. A na vlnu patriotismu se na Moravě opravdu hraje.

Jak si vůbec v ostré konkurenci zlínští mládežníci během podzimu počínali? „Už teď je za námi vidět obrovský kus práce. Sice asi nikdy nebudeme mít v každém mančaftu šestnáct top hráčů jako třeba Sparta, nebudeme mít ani takovou spádovou oblast jako třeba Sigma, Brno či Baník, ale už teď dokážeme vychovat pro každé mužstvo tři čtyři nadstandardní hráče, kteří patří ve svých soutěžích mezi špičku. V tomto se pomalu dotahujeme na nejlepší moravské kluby,“ vypozoroval šéftrenér zlínské mládeže.

Měřítkem přitom podle něj nejsou zdaleka ani tak výsledky jako spíš předváděná hra. A také počty reprezentačních pozvánek. „Na podzim se hned několik našich kluků dostalo do nejrůznějších výběrů a získávalo ostruhy v mezistátních zápasech. Na takové počty jsme v nedávné minulosti nebyli na Vršavě zvyklí. Je to ale jenom potvrzení toho, že nastolená cesta je správná,“ zdůrazňuje Marek Hábl.

Neznamená to však, že by prosazoval pouze individuality na úkor týmového pojetí. Naopak. „Klukům neustále klademe na srdce, že ti nejlepší se někam dostanou jen s přispěním dalších spoluhráčů a na oplátku po nich chceme, aby už v mládežnickém věku na sebe dokázali vzít zodpovědnost a stali se opravdovými vůdci svých mužstev. Zbytek mančaftu se pak na ně může dívat jako na své vzory a určitá měřítka výkonnosti, kam až se mohou vlastní pílí a talentem dostat,“ říká mládežnický expert.

Svou práci může opřít o dlouholeté zkušenosti ze sousedního Uherského Hradiště, kde z provinční mládežnické akademie udělal jedno z nejlepších a nejrespektovanějších středisek v republice. „Chce to ale určitý čas. Nicméně první kroky máme úspěšně za sebou. Naší trenéři dodržují určitou kostru jednotně nastolenou pro celou Vršavu a zbytek svaloviny již nabalují dle svých schopností, poznatků a dovedností. Klukům to tak výrazně usnadňuje přechod mezi jednotlivými kategoriemi,“ vysvětluje Marek Hábl.

Nezřídka kdy se tak během podzimu stávalo, že mladší fotbalisté nastupovali dle potřeb a svých fotbalových dovedností s o rok a více staršími spoluhráči a neměli s tím žádné výraznější problémy. „Nesnažíme se kluky striktně držet a izolovat v jednom ročníku, pokud mají fotbalově i mentálně na víc. Zbytečně bychom brzdili jejich další rozvoj,“ pokračuje šéftrenér zlínské mládeže.

A aby měli zlínští dorostenci a žáci také srovnání se zbytkem republiky, protože jejich soutěže jsou vyjma kategorie U19 ohraničeny moravským regionem, plánují v zimě několik střetnutí s českými celky. „V Čechách se totiž hraje o něco techničtější fotbal než na Moravě. Je to asi dáno větší blízkostí k západním hranicím. Hráči jsou o něco šikovnější a technicky vyspělejší, což se projevuje i na množství reprezentačních pozvánek pro hráče z českých klubů. Proto nemůžeme tento trend ignorovat,“ nabádá Marek Hábl.

Už loni vyrazily zlínské celky do Plzně či na Duklu Praha, teď se oba kluby chtějí představit ve Zlíně. Mladí ševci naopak zamíří do Příbrami a Mladé Boleslavi. V jednání jsou i zápasy s Teplicemi a Bohemians 1905. „Půjde o zajímavou konfrontaci, která nám nastaví určité zrcadlo a ukáže, v čem ještě musíme přidat, aby naši kluci do budoucna uspěli i na celostátní úrovni v kategorii U19 a posléze také při přechodu mezi muže,“ uvedl šéftrenér mládežnické akademie zlínského klubu.