„Už po podzimu jsme říkali, že chceme hrát rychlý a kombinační fotbal tak, abychom se nemuseli přizpůsobovat stylu soupeře. Na hřišti chceme být dominantním týmem my. V zimě jsme na tom zapracovali, ale nedokážu v tuto chvíli říct, jestli to bude v souladu s výsledky a bodovým ziskem v mistrovské tabulce, na což se u nás ještě pořád hledí jako na hlavní kritérium. Každopádně předpokládám, že do budoucna se kvalitní hra přetaví i do výraznějších vítězství a budeme střílet více branek než doposud,“ nastínil ideální scénář Marek Hábl.

Něco už se podle něj podařilo v zimních přípravných zápasech. „Chce to čas. Vše má svůj vývoj a jednotlivé věci se musíme učit systematicky. V některých zápasech už jsem požadovanou kvalitu viděl, jindy jsme ale ještě dělali spoustu chyb. Nicméně poslední čtyři zápasy měly v přípravě vzestupnou tendenci a ukazuje nám to, že jsme na dobré cestě,“ těšilo zlínského šéftrenéra, jenž má aktuálně na starosti tým U17.

Úspěšná přípravná střetnutí však příliš přeceňovat nechtěl, neboť nedokázal odhadnout, v jakém rozpoložení nastoupili zlínští protivníci. „Nevím, jestli byli kompletní, zda za sebou náhodou neměli nějaký kondiční blok či cokoliv jiného. Na druhou stranu mě to zase až tak nezajímá, spíš jsem se soustředil na to, zda li se v naší hře objevují požadované prvky. Střelecky se nám celkem dařilo, góly jsme dávali a naše výkony vykazovaly vzestupnou tendenci,“ zopakoval Marek Hábl.

Odrazit se přitom mohl o úspěšné vyzkoušený model zimní přípravy ze svého předchozího působiště. „Letošní přípravu jsme ještě vyšperkovali díky tomu, že jsme se mohli zúčastnit několika seminářů za účasti trenérských kapacit mládeže z Barcelony či Feyenoordu Rotterdam. Díky nim jsme si ověřili, že to, co jsme předtím dělali spíš instinktivně a pocitově, je ve vyspělých západních zemích naprosto běžné. Jejich mnohaleté a výsledky podpořené zkušenosti jsme tedy letos začali aplikovat také ve Zlíně,“ pokračuje šéftrenér mládežnického centra na Vršavě.

Samotní hráči sice byli trochu překvapení, ale zanedlouho přišli novému systému práce na chuť. „Ve Zlíně bylo v minulosti zvykem, že když se hodně trénuje, trénuje se zároveň o něco lépe. My jsme se však i na základě již zmiňovaných seminářů řídili heslem, že méně znamená někdy více. Tréninky proto nebyly tak četné, ale šly víc do kvality. Měli jsme během přípravy pouze dva vrcholy, které byly opravdu tvrdé, jinak jsme trénovali o něco volněji se zaměřením na technicko-taktickou stránku. Kluci pochopili, že tudy vede cesta, protože výkony i výsledky šly postupně nahoru,“ vypozoroval Marek Hábl.

A kvalitu chce po svých svěřenců i během týdne, nikoliv pouze ve víkendových mistrácích. „Od začátku klukům tvrdím, že je pro mě důležitý každý zápas, ať už se jedná o trénink, přípravu nebo mistrovské utkání. Mistrák je v této kategorii z našeho pohledu zápas jako každý jiný. Jen se za něj dávají body a podle těch se sestavuje i nějaká tabulka,“ prozrazuje svůj recept na úspěch.

Laika by možná napadlo, zda se takový způsob přípravy negativně nepromítne do fyzické kondice samotných hráčů. „Prozatímní efekt je ale paradoxně přesně opačný. V závěrečných minutách jsme na tom lépe než soupeř. Zvlášť v posledních zápasech dokážeme odehrát závěrečnou dvacetiminutovku v obrovském tempu, zatímco protivník trochu uvadá. Doufám, že to tak bude vypadat i během soutěže,“ přeje si Marek Hábl.

Stávajícího projektu se v tuto chvíli účastní mladí fotbalisté v kategoriích U15, U16 a U17. „U sedmnáctky a šestnáctky, jejich ž zápasy pečlivě sleduji, jsou výsledky vidět už nyní. U patnáctky musíme být o něco trpělivější, protože se v ní točí více hráčů a teprve do ní hledáme vhodné typy do dorostu. Nicméně v návaznosti na další kategorie už by to mělo být jenom lepší,“ doplnil šéftrenér zlínské mládeže.

První jarní mistrovské duely sehrají mladší dorostenci v neděli dopoledne, kdy hostí na Vršavě tradičně silné a kvalitní výběry Sigmy Olomouc.